Header

Smaller Default Larger

Publikacje

Charakterystyczne cechy mowy dziecka z afazją rozwojową.

         Mowa to podstawowe narzędzie skutecznej komunikacji międzyludzkiej. Tempo rozwoju języka jest bardzo zindywidualizowane i zależne od wielu czynników.

Rozwój sprawności językowych nie u każdego dziecka przebiega identycznie, Niektóre dwulatki porozumiewają się z otoczeniem używając bardzo wielu słów i formułują kilkuwyrazowe zdania. Inne wypowiadają zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt pojedynczych słów. Dzieci w wieku przedszkolnym również mogą różnić się między sobą zasobem słownictwa lub zdolnością do formułowania złożonych wypowiedzi. Pomimo tych różnic w przypadku zdecydowanej większości dzieci możemy mówić o typowym rozwoju.

Rola profilaktyki logopedycznej i jej wpływ na prawidłowy rozwój dziecka.

Co powinna wiedzieć młoda mama?

Potrzeba komunikacji pojawia się już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Najpierw człowiek słucha, następnie mówi, czyta i pisze. Umiejętność posługiwania się językiem nabywa dziecko w sposób naturalny, dzięki podstawom biologicznym
i stymulacji środowiskowej.

Jak zapobiegać wadom wymowy i zaburzeniom komunikacji u dzieci?

Praktyczne wskazówki

Mowa jest głównym środkiem porozumiewania się między ludźmi, a prawdziwy jej rozwój stanowi podstawę kształtowania się osobowości dziecka. Jeśli więc proces rozwoju mowy przebiega prawidłowo, to dziecko prawidłowo formułuje swoje myśli, jego wymowa jest zrozumiała nie tylko dla najbliższych, ale i dla obcych osób, sukcesywnie rozwija słownictwo i rozumienie pojęć abstrakcyjnych, prawidłowo stosuje formy gramatyczne. W rozwoju mowy bardzo dużą rolę spełnia środowisko, w jakim się dziecko wychowuje, a codzienny kontakt z rodziną, rówieśnikami dostarcza nowych doświadczeń i pozwala nabywać wielu nowych umiejętności językowych. To z kolei pozwala na pełne uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym. Dlatego też dziecko powinno być objęte wczesną profilaktyką logopedyczną, by wszelkie czynności fizjologiczne przebiegały prawidłowo, ponieważ prawidłowo oddziałując na siebie ukształtują u dziecka sprawny aparat mowy.