Header

Smaller Default Larger

Publikacje

Terapia Integracji Sensorycznej jako jedna z metod wspierających psychoruchowy rozwój dziecka
w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Staszowie z Filią w Połańcu.

 

Co to jest Integracja Sensoryczna ?

Integracja sensoryczna według twórczyni metody Jean  Ayres -  to proces neurologiczny organizujący wrażenia płynące z ciała i środowiska w taki sposób, by mogły być użyte do celowego działania. Zmysły dostarczają informacji o fizycznej kondycji naszego ciała i otoczenia wokół nas. Dane te pochodzą z receptorów wzrokowych, słuchowych, dotykowych, węchowych i smakowych a nawet ze specjalnego systemu rejestrującego ruch ( układ przedsionkowy). Mózg nieustannie organizuje te wiadomości -  lokalizuje je, rozpoznając, segregując i integrując. Gdy płyną w prawidłowej organizacji, mogą być użyte do formułowania percepcji, planowania ruchu, napięcia mięśniowego, postawy , emocji, uczenia się i wielu innych. Jeżeli natomiast proces ten nie przebiega prawidłowo nasz odbiór zmysłowy jest zakłócony. Dziecko reaguje nadmiernie lub zbyt słabo w zakresie różnych zmysłów, co wpływa na wszelakiego rodzaju problemy w codziennym funkcjonowaniu i skutkuje kłopotami w uczeniu się. Integracja sensoryczna jest więc procesem rejestracji, przesyłania  i opracowywania na poszczególnych piętrach ośrodkowego układu nerwowego bodźców płynących z ciała i środowiska. Ten neurologiczny proces prowadzi do scalenia bodźców  z wielu kanałów sensorycznych jeden wielowymiarowy obraz otaczającej rzeczywistości  w oparciu o który pojawiają się właściwe reakcje adaptacyjne, dzięki któremu uczymy się nowych zachowań ruchowych, emocjonalnych, percepcji wzrokowej, percepcji słuchowej; kształtujemy zdolność do rozwoju koncentracji uwagi; rozwijamy umiejętności komunikacji społecznej i mowy.

DLA KOGO ?

.

Program dla dzieci zdolnych pt. „Mały odkrywca” został opracowany przez pedagoga Alinę Kosowicz i psychologa Anetę Olszewską. Jest on przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym od 3 do 6 lat. 

    Zajęcia prowadzone są przez pedagoga Alinę Kosowicz, która raz w tygodniu w Poradni w Połańcu spotyka się z dziećmi realizując tematykę zawartą w programie. Zajęcia w ramach programu prowadzone są trzeci rok i wzięło w nich udział 6 dzieci. W bieżącym roku szkolnym 2010/2011 grupa składa się z  4 dzieci.

         Pojęcie zdolności używane jest w psychologii dla określenia tych właściwości psychiki, które warunkują możliwość skutecznej działalności przy wykonywaniu różnych zadań. Już od najmłodszych lat możemy zaobserwować między dziećmi duże wyraźne różnice indywidualne. Dotyczą one szybkości, poprawności myślenia, bogactwa i oryginalności pomysłów, tempa i łatwości wykonywania różnych działań, a także gry na instrumencie muzycznym, rysowania, malowania, itp.
Wyróżnia się trzy rodzaje zdolności:
    zdolności ogólne określane jako inteligencja
    zdolności kierunkowe czyli zdolności specjalne lub uzdolnienia np.: matematyczne, artystyczne, językowe; najwyższy stopień tego rodzaju uzdolnień określa się mianem talentu
    zdolności twórcze to umiejętność znajdowania wielu różnych oryginalnych rozwiązań
    geniusz to najwyższy poziom zdolności.

.

     Jedną z form terapii prowadzonych w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Staszowie z Filią w Połańcu jest Wczesne Wspomaganie Rozwoju małego dziecka. W myśl rozporządzenia MENiS z dnia 4 kwietnia 2005r., a obecnie rozporządzenia MEN z dnia 3 lutego 2009r. wczesne wspomaganie rozwoju obejmuje oddziaływania terapeutyczne psychologiczne, pedagogiczne, logopedyczne i rehabilitacji ruchowej mające na celu wspieranie rozwoju małego dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole.Zajęcia są organizowane na podstawie opinii o wczesnym wspomaganiu rozwoju lub na podstawie orzeczenia do kształcenia specjalnego. Dzieci z niepełnosprawnością ruchową, zaburzeniami w rozwoju, opóźnieniami i odchyleniami rozwojowymi mogą być objęte oddziaływaniami terapeutycznymi od 4 do 8 godzin w miesiącu.
     W Filii staszowskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej  - w Połańcu wczesne wspomaganie rozwoju odbywa się od września roku 2006. Mamy więc kilkuletnie doświadczenie w organizowaniu zajęć oraz w prowadzeniu różnych oddziaływań terapeutycznych. Posiadamy także doświadczenia pochodzące ze współpracy z rodzicami.

.