Header

Smaller Default Larger

Publikacje

     W roku szkolnym 2009/10 w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Staszowie – w Filii w Połańcu dbywały się zajęcia terapeutyczne dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat z objawami nadpobudliwości psychoruchowej.

     Zgodnie z obowiązującymi  klasyfikacjami ( DSM-IV i ICD-10 ) główne symptomy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej to:

  • zaburzenia koncentracji uwagi: dominuje uwaga mimowolna, uwaga jest krótkotrwała, występuje szybkie rozpraszanie się;
  • nadmierna ruchliwość, tj. intensywny stan niepokoju ruchowego i nadmierna aktywność ruchowa przy ograniczonych możliwościach świadomego kontrolowania ich;
  • impulsywność, czyli działanie pod wpływem impulsu; dzieci nie potrafią przewidywać konsekwencji swojego postępowania, pomimo znajomości zasad; są niecierpliwe i wybuchowe..

Przepraszam dr Michała Twardochleba za pominięcie w spisie literatury źródłowej artykułu jego autorstwapt:,,Komputery w edukacji dzieci i młodzieży z wadą słuchu” wykorzystywanego w niniejszej publikacji.

Monika Maj 

     Wykorzystanie komputera w edukacji dzieci zdrowych stało się dziś sprawą normalną. Natomiast komputer w edukacji specjalnej zaczyna się pojawiać. Związane jest to z dość dużymi nakładami finansowymi, jak zakup komputera i nie rzadko dodatkowego oprzyrządowania, kosztownymi specjalistycznymi programami edukacyjnymi, brakiem wykwalifikowanej kadry oraz fachowej literatury.
    Dzięki różnorodności programów komputerowych o coraz większej atrakcyjności  wizualnej funkcjonalności , komputery  oprócz  zastosowania w szkołach masowych, mogą znakomicie ułatwiać pracę z dzieci i młodzieżą o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Jedną z takich grup są uczniowie   z wadami słuchu.

.

Jak pomóc dziecku ?  Zarówno regulacje prawa karnego, jak i cywilnego wskazują, że obowiązek zawiadomienia o krzywdzie dziecka spoczywa na rodzicach, opiekunach lub innych osobach stykających się z dziećmi np.: nauczycielach, pedagogach, lekarzach, pielęgniarkach, funkcjonariuszach policji, opiekunkach społecznych, znajomych.Dzieci nie mogą same składać zawiadomień o przestępstwie. My tylko uruchamiamy machinę składając do sądu rodzinnego wniosek o wgląd w sytuację rodzinną dziecka (kodeks postępowania cywilnego art.572§1) i doniesienie do prokuratury o podejrzeniu dokonania przestępstwa na szkodę małoletniego.

Musimy sobie jednak odpowiedzieć na pytanie czy chcemy i potrafimy tak postąpić? Na decyzję o strategii pomocy dziecku mają wpływ różne czynniki:

  • rola zawodowa osoby, która wie o krzywdzie dziecka,
  • sytuacja dziecka,
  • jego relacje z najbliższym,
  • zagrożenia życia czy zdrowia dziecka i wiele innych.
  • .